Skuteczne sposoby na bolący brzuszek
Opublikowany przez:
Mela134
Autor zdjęcia/źródło:
Kolki u noworodka@flikr.com/Chris Parfitt
Kolki u noworodka objawiają się przede wszystkim płaczem, który może trwać nawet kilka godzin. W tym czasie dziecko podkurcza nóżki, napina mięśnie brzuszka i pręży całe ciało. Atak zazwyczaj kończy się wydalaniem przez dziecko gazów i zrobieniem kupki.
Maluch jednak nie musi płakać, może tylko grymasić i być rozdrażniony. Kolki u noworodka pojawiają się około drugiego tygodnia życia i przechodzą po szesnastym tygodniu. Występują one zazwyczaj o stałych porach. Przyczyną pojawienia się bólów brzucha może być kolka jelitowa ale nie tylko. U dziecka w tym okresie jest jeszcze niewykształcona bariera jelitowa i występują zaburzenia wydzielania hormonów jelitowych. Inną przyczyną kolki może być występujący u dzieci refluks żołądkowo-przełykowy. Istnieje też teoria mówiąca, że atak kolki może wywołać alergia pokarmowa a także czynniki psychologiczne jak emocje rodzica udzielające się dziecku lub niecałkowicie jeszcze rozwinięty układ nerwowy. Kolka występuje częściej u dzieci, których matki podczas ciąży paliły, natomiast nie ma na nią wpływu sposób ich karmienia.
Kolki u noworodka - jak im zaradzić?
Dolegliwości w postaci kolki możemy niwelować za pomocą zmian w diecie karmiącej matki.
- Zapisujmy co i kiedy dziecko jadło i o której godzinie płakało. Takie informacje przydadzą się lekarzowi.
- W czasie laktacji odstawmy truskawki, czekoladę, mleko krowie, owoce cytrusowe, orzechy oraz potrawy, które zawierają konserwanty, groch, fasolę i kapustę.
- Warto również ograniczyć picie kawy i herbaty. Zawarte w tych napojach kofeina i teina powodują u dziecka rozdrażnienie i zwiększają wrażliwość na ból.
- Soki owocowe powinniśmy zastąpić niegazowaną wodą mineralną.
- Choć laktację warto wspomagać herbatkami, zachowajmy umiar w ich spożywaniu. Popularne napary z rumianku, anyżku i kopru włoskiego mają nie tylko wpływ na zwiększenie ilości mleka i pomagają w trawieniu, ale działają także uczulająco i mogą nasilić kolkę.
- Kolce można zapobiec poprzez układanie maluszka na brzuszku. Pomaga to w rozkurczaniu jelit, dzięki czemu nagromadzone gazy szybko odchodzą. Skuteczne także jest noszenie dziecka na jednej ręce tak, aby główka maluszka nie opadała i masowanie brzuszka.
- Sprawdzonym sposobem na kolkę jest również kąpiel w ciepłej wodzie. Wiele dzieci bardzo lubi się pluskać. Gdy nie mamy możliwości kąpieli, możemy ogrzać brzuszek dziecka za pomocą suszarki, dmuchając na niego ciepłym powietrzem. Należy jednak uważać, aby temperatura powietrza nie była zbyt wysoka, żeby maluszka nie poparzyć.
- Podawajmy dziecku środki, które ułatwiają przemianę materii i uwalniają gazy. Są to preparaty na bazie kopru, np. Gripe Water. Skuteczna może być też herbatka z kopru włoskiego lub granulowane herbatki na poprawę trawienia.
- Stały rytm dnia pomaga ograniczyć ilość wrażeń. Jeżeli dziecko ma trudności z zasypianiem, postarajmy się wprowadzić stałe godziny drzemek, posiłków oraz spacerów. Jednostajny szum suszarki do włosów (lub cichego odkurzacza) uspokaja niektóre dzieci i pomaga im w zasypianiu. Sprawdź, czy twój maluch zareaguje w ten sposób na monotonne dźwięki.
- Powinniśmy karmić dziecko zaraz po przebudzeniu, a dopiero potem je przewijać i przebierać, by nie dopuścić do jego płaczu – malec niepotrzebnie nałyka się powietrza.
- Najlepszym lekarstwem na kolkę jest spokój. Karmiąc dziecko, postarajmy się być jak najbardziej zrelaksowani. Niemowlęta są jak „małe radary”, które bezbłędnie wyczuwają zły nastrój mamy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Te bóle u dziecka to niepokojący objaw - jak je leczyć?>>
Nie lekceważ bólu brzucha u dziecka>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora